Urobte, čo chcete


 Nikdy nie je celkom neskoro nato, aby sme si splnili svoje dávne, možno až detské sny. Sú sny , ktoré sa splniť nedajú:

cestování


  •  Letieť na mesiac

  • Žiť v praveku

  • Cestovať vesmírom


Aj toto sú veru detské sny, ktoré sa žiaľ nedajú naplniť. Celé detstvo som ale túžila poznávať svet, krajiny, ľudí v nich žijúcich, miestne pamätihodnosti, miestne gurmánske špeciality.


Tým, že zarábam , si tento svoj sen môžem čiastočne uskutočňovať. Celý rok tvrdo pracujem a šetrím, aby som cez leto mohla 3 týždne tráviť cestovaním. Je to veru pre mňa finančne nákladný koníček aj pri mojej skromnosti na ubytovanie a stravu.

Teším sa vždy ako malé dieťa. Týždne sedím nad mapou a sledujem trasu svojej budúcej cesty.  Zháňam materiály o krajine, pamiatkach, jedlách, zvykoch. Učím sa miestny jazyk- aspoň základné slová. Vždy to domácich poteší ak človek má aspoň snahu s nimi komunikovať v rodnom jazyku.


Veru ani oni všetci nerozumejú anglicky, nemecky- niekde sú dokonca až nespokojní a urazení, keď sa ozvete v týchto jazykoch. Akonáhle sa ale ozvete čo i len lámanou ich rodnou rečou-  ľady sa prelomia a často ma takýto ľudia pozvú aj k sebe domov. Bývajú pohostinní a zhovorčiví. Dozviem sa tak o krajine cez konkrétnych ľudí a cez ich uhol videnia sveta viac.

mapa


Vraciam sa tak domov obohatená a odhodlaná sa tam vrátiť opäť. Opäť študujem históriu, učím sa jazyk a hlavne šetrím peniaze, bez ktorých sa často sny nedajú naplniť. Cestovateľské sny ale nemusia byť spojené iba s cudzinou.

Chystám sa raz prejsť všetky drevené kostolíky na východe republiky. Kúpila som si nádhernú knihu o tomto našom jedinečnom skvoste a tak cez víkendy môžem putovať po našej krásnej krajine.

V detstve sa mi snívalo o jednom meste- neviem ako sa volá, kde je. Aj toto je môj sen- nájsť mesto z môjho dávneho sna. Hádam existuje. Ak  tam prídem- určite ho spoznám. Aj vy urobte, čo chcete!

Ohodnoťte příspěvek