Technický stav vozidla

Technický stav vozidlaje niečo, čo mnoho ľudí pri kúpe auta ignoruje alebo mu dá len malú váhu pri rozhodovaní. Všetci kupujúci pozerajú na cenu mysliac si, že kúpou najlacnejšieho auta niečo získali alebo ušetrili. Bohužiaľ, nie je tomu tak. Pred kúpou auta by mal predajca umožniť prehliadku vozidla kupujúcemu. Predajcovia často zneužívajú fakt, že kupujúci je laik a nevie, kam a na čo sa pozerať. Takýmto zákazníkom je ľahké nahovoriť, aké je auto úžasné a nesmrteľné. Nanešťastie, keď sa kupujúci skutočne do áut nevyzná, technický stav hodnotí podľa zvonkajšku a keď nevidí žiadne do očí bijúce vady, považuje auto za technicky v poriadku. Vo väčšine prípadov tomu tak nieje.
oprava auta


Motor
 
Motor, srdce celého auta, odnáša si väčšinu práce a primerane tomu sa opotrebuváva. Pri kúpe staršieho vozidla môžu byť v motore skryté vady, ktoré sa na prvý pohľad neukážu. Tieto vie odhaliť skúšobná jazda alebo technik, ktorý motor prezrie. Avšak nie vždy je predajca ochotný poskytnúť auto na skúšobnú jazdu. Už takéto správanie by malo vyvolať podozrenie, a ak sa k tomu pridá aj snaha o čo najrýchlejší obchod bez podrobnejšie prebratých informácií, mali by sme si dať veľký pozor, poprípade od kúpy odstúpiť.
 
Podvozok
 
Všetci dobre poznáme kvalitu našich ciest. Nie raz sa nestihneme výtlku vyhnúť a už len počujeme, ako naša náprava trpí. A čo teraz auto po rokoch používania? V mnohých prípadoch, ak je predajca férový, pred predajom autá dá podvozok do poriadku, poprípade na chybný stav jasne upozorní ako v inzeráte, tak aj osobne pri prebiehaní obchodu. Ak sa však toto nestane, vadu zaručene ukáže skúšobná jazda, pri ktorej budeme môcť sami počuť rôzne búchanie alebo hučanie. Je aj možnosť všimnúť si rôzne zodraté strany kolies, čo tiež nasvedčuje, že sa jedná o vadu. prázdné kolo vozu
 
Pri kúpe auta je síce cena dôležitá, ale pokojne sa môže stať že to čo pri kúpe ušetríme, veľmi rýchlo zaplatíme v servise. Preto by sme mali dbať na dôkladnú prehliadku vozidla pred jeho samotnou kúpou. Ak nepatríte medzi odborníkov na autá, k obchodu je možné privolať si servisného technika, ktorý sa na auto pozrie za nás a zhodnotí jeho stav z profesionálneho hľadiska. Ak predajca o vade informuje a po prezretí sa potvrdí, vada by mala byť odzrakdelná v cene, ktorá bude nižšia. Ak predajca tvrdí, že vady odstránil, mal by mať o tom uchované servisné dokumenty a potvrdenia, podľa ktorých si môžeme byť istí, že vady boli odstránené profesionálne.