Majstrovstvá sveta IIHF v inline hokeji opäť na Slovensku!

Hokej na kolieskových korčuliach je zatiaľ pre širokú verejnosť neznámym športom, ale aj tak si získal srdcia niektorých nadšencov. Síce toto odvetvie populárneho ľadového hokeja nemá ešte takú dlhú históriu, ktorou by sa mohlo pýšiť, tak aj napriek tomu sa v niektorých krajinách hrá na profesionálnej úrovni. Rovnako je na tom aj  Slovensko. U nás každoročne od roku 1997 prebieha Slovenská inline hokejová extraliga, ktorú však zatiaľ hrá len 7 tímov z okolia Bratislavy.

inline hokej
 
       Na medzinárodnej úrovni sa rovnako ako u ľadového hokeja odohrávajú každoročne majstrovstvá sveta. Avšak usporadúvajú ich dve rozdielne federácie (IIHF a FIRS) s rozdielnymi pravidlami. IIHF má stanovené napríklad tieto pravidlá:
·         jeden zápas sa hrá na štyri štvrtiny po 12 minút
·         na hracej ploche môže byť maximálne 5 hráčov (4 hráči + 1 brankár)
·         ihrisko je rozdelené na dve zóny
·         používa sa špeciálny typ puku
 
       Výstroj je oproti ľadovému hokeju tiež jednoduchšia. Pozostáva len z prilby, dresu, hokejky, rukavíc, suspenzora, nohavíc a inline hokejových kolieskových korčulí. Takže aj cenovo je tento šport lacnejší. Len mu chýba dostatočná propagácia.
 
       A presne o propagáciu tohto športu sa snaží Slovenský zväz ľadového hokeja skrz tohtoročné majstrovstvá sveta v Bratislave. Celkovo pôjde už o 20. majstrovstvá sveta v inline hokeji, ktoré sa budú konať od 25.júna do 1.júla na Zimnom štadióne Ondreja Nepelu. Tímy sú rozdelené do dvoch skupín (A, B). Skupina A je zložená z tímov – Kanady, Slovenska, USA a Chorvátska. A Skupina B zas pozostáva z tímov – Fínska, Česka, Švédska a Nemecka. Celú základnú časť turnaja otvorí súboj Kanady s Chorvátskom. Naopak ju zakončí severské derby Fínska a Švédska v utorok 27.júna. Štvrťfinálové súboje sú na programe vo štvrtok 29.júna. O deň neskôr zas semifinále. A celý turnaj bude ukončený v sobotu 1.júla zápasom o bronz a následným veľkým finále. Ambasádorom celého turnaja je Richard Kapuš.
      Slovenskí reprezentanti sa budú pokúšať získať svoju druhú medailu v histórii tohto športu. Naposledy sa z medaile, respektíve striebra radovali 9 rokov dozadu, rovnako na domácom šampionáte v Bratislave.

hokej
 
Program slovenskej inline hokejovej reprezentácie:
·         Nedeľa 25.júna, čas 18:00, Slovensko – USA
·         Pondelok 26.júna, čas 18:00, Slovensko – Chorvátsko
·         Utorok 27.júna, čas 18:00, Slovensko – Kanada
 
     Štvrťfinálový zápas bude hrať slovenská reprezentácia štvrtok 29.júna o 18:00. A v prípade, že by postúpila aj do semifinále, tak to by hrala 30.júna o 18:00.
 
Nominácia slovenskej reprezentácie:
Brankári: Vladimír Neumann, Matej Kristín
Obrancovia: Jakub Ručkay, Boris Erteľ, Martin Kľučár, Miroslav Kristín, Ondrej Burzala, Tomáš Jaško
Útočníci: Jozef Haring, Roman Šimunek, Filip Novák, Juraj Jurík, Peter Lichanec, Patrik Sabo, Denis Trenčan, Marcel Holovič, Adam Šimonič, Juraj Prekop, Marek Horský
 
     Dúfajme teda, že táto nominácia prinesie slovenskému inline hokeju ďalšiu medailu do zbierky! Držte palce!