Ako sa vyznať v mačacej reči

Aj keby to bolo úžasné, tak mačky a psy rozprávať nevedia. Neznamená to však, že nám nedávajú najavo ako sa cítia. Svoju náladu, nám vyjadrujú pomocou reči tela.


Mačka

1.Pradenie.Zväčša vyjadruje spokojnosť našej mačičky. Pradenie však môže znamenať aj to, že mačka má strach alebo, že ju niečo bolí.
2.Obtieranie sa.Ak sa mačka obtiera o vás, tak vám prejavuje svoju náklonnosť. Určitým spôsobom si vás aj tým „označí“. Asi najväčším prejavom je, keď sa mačka obtiera nosom.
kočka u sítě
3.Chvost.Ak má mačka chvost hore, tak má radosť. Ak ho má skrútený do otáznika, tak sa chce hrať. Stiahnutý chvost však vyjadruje už to, že mačka sa necíti v bezpečí. Nervozitu vyjadruje ak máva chvostom. Takzvaným naježeným chvostom, nám dáva najavo, že sa pripravuje na útok.
4.Škrabanie. Ak vaša mačka škriabe, tak si iba brúsi pazúriky. Ak vám teda poškrabe  mačička napríklad gauč, tak ju netrestajte. Nerobí to naschvál. Jednoducho stačí ak jej dáte niečo, kde si môže svoju pazúriky brúsiť bez toho, aby vám poškodila na čom vám záleží.
spící kočka na zídce
5.Močenie. Močením si  mačka môže značkovať svoje teritórium. Väčšinou to robí najmä vtedy, ak cíti, že jej teritórium je ohrozené. Netreba však podceňovať ani zdravotné ťažkosti.
6.Ležanie na chrbte. V takejto polohe sa mačička cíti skutočne bezpečne. Ide o prejav kedy vaša mačka chce aby ste jej venovali vašu pozornosť.

7.Masírovanie pazúrikmi. Jeden z ďalších znakov toho, že je mačička spokojná. Takýto prejav je možné sledovať vtedy, ak sa chystá mačka na spánok. Sprievodným javov niekedy býva aj cicanie oblečenia.
Tak čo ? Dozvedeli ste sa niečo nové alebo ste všetko už vedeli ? Samozrejme tých prejavov je omnoho viac. Niekedy však neovládame ani tie základné. Preto je dôležité, aby sme si čo to málo prečítali o správaní mačiek predtým, než sa rozhodneme nejakú si zadovážiť.